Dnes je středa 17. července 2019   ::   svátek má Luboš   ::   světec dne sv. Česlav a Hyacint, kněží

Kontakty:

Římskokatolická farnost Brankovice
Náměstí 109
683 32 Brankovice

E-mail: brankovice@mojefarnost.cz

Světec dne

17. července 2019

sv. Česlav a Hyacint, kněží

Žili v 1. pol. XIII. stol

Oba bratři se narodili v Polsku, studovali v Krakově, v Praze, v Paříži a Bologni. Česlav učí vítězit nad smyslným pokušením dávaje si výstrahu: "Odolej . . . , nebezpečný je med, je-li otráven prudkým jedem!" Dalším jeho pořekadlem bylo: "Mou povinností je poslouchat a nikoli rozkazy představených zkoumat." Hyacint obzvláště ctil Matku Boží a toužil připodobňovat se svatým, o nichž četl. Po návratu do vlasti se oba stali kanovníky. V doprovodu svého biskupa navštívili Řím a poznali tam sv. Dominika, který je přijal do řádu. Zakládali pak kláštery dominikánů v Korutanech, v českých zemích a v Polsku. Hyacint působil i v Kyjevské Rusi.

Náměty a připomínky k podobě těchto stránek můžete zaslat na adresu farnosti brankovice@mojefarnost.cz